RETORIČKA GRUPA – Recite što mislite!

Izraziti svoje ideje i stavove, argumentirano ih predstaviti i obraniti, konstruktivno sučeljavati različita mišljenja, s poštovanjem prihvaćati sugovornika i biti otvoren čuti što nam drugi imaju reći... Nisu li nam te vještine i te kako potrebne u ovom našem neobično raznolikom svijetu u kojem smo, više nego ikada prije tijekom ljudske povijesti, ''natjerani'' komunicirati putem različitih kanala?

Pota nascitur, orator fit, govorili su stari Rimljani: ''Pjesnik se rađa, govornikom se postaje.'' Osnova obrazovanja u starom Rimu bilo je upravo govorništvo jer se ono smatralo najznačajnijom vještinom i preduvjetom uspješnog javnog djelovanja. Ne bi li nam javni prostor svima bio ugodniji kada bi se danas veća pozornost posvećivala govorničkoj naobrazbi?

Retorika ili govorništvo se kao fakultativni predmet provodi u 18. gimnaziji za učenike svih razreda te ima početnu i naprednu grupu.

Ciljevi:

• Samostalno sastaviti i izvesti javni govor u skladu s pravilima govorničke vještine.
  • Razviti kritičko mišljenje.
  • Kritički analizirati poruke u javnim medijima.
  • Razviti interes za vlastiti jezik te obogatiti jezični izričaj.
  • Primjenjivati govorničku vještinu u situacijama iz svakodnevnog života.
  • Razviti svijest o važnosti uvažavanja mišljenja drugoga te ih uputiti kako ostvariti kvalitetan dijalog.

Način rada:

Nastava se provodi kroz jedan sat tjedno, tj. dva sata svaki drugi tjedan. Tijekom godine se u dogovoru s učenicima organizira jednodnevna ili dvodnevna radionica izvan škole.

Prevladava radionički tip nastave: rad na tekstovima; sastavljanje, izvedba i analiza govora; analiza javnih govora, predizbornih kampanja i sl.; improvizacija komunikacijskih situacija; rasprave; debata...

Vrednovanje:

Učenike se ocjenjuje prema njihovom angažmanu na satu te izvršavanju zadataka.

Obavezno je pisanje osvrta na svaki sat.

Primjeri učeničkih govora

Iz učeničkih osvrta

Primjeri zadataka i načina rada:

Tradicionalni radni pik-nik na kraju školske godine:

! Ove godine napredna grupa retoričara pokreće niz tribina pod sloganom ''Ne budi glas koji šuti.'' Više informacija možete pronaći na https://www.facebook.com/tribina18

Ida Dvoršćak, prof.

« Ožujak 2018 »