Deutsche Ecke

ISPIT ZA NJEMAČKU JEZIČNU DIPLOMU – DSD I

Autor: Vedran Peruničić, 15. 3. 2024. 13:30

13. ožujka 2024. na našoj je školi održan pisani dio ispita za Njemačku jezičnu diplomu – DSD I. Ove godine ispitu je pristupilo 34 učenica i učenika prvih, drugih i trećih razreda naše škole. Nakon pisanog dijela ispita, koji se sastoji od testa slušanja i čitanja s razumijevanjem te pisanja eseja, naše DSD-ovce sljedeći tjedan čeka i usmeni dio ispita.

MLADI DEBATIRAJU / JUGEND DEBATTIERT

Autor: Vedran Peruničić, 15. 3. 2024. 13:23

Naše učenice i učenici, koji na XVIII. gimnaziji pohađaju dvojezičnu nastavu na njemačkom jeziku, u posljednjih nekoliko godina imaju priliku sudjelovati na zahtjevnom natjecanju u debati na njemačkom jeziku „Jugend debattiert international”.

Ovo natjecanje u cijelom svijetu pripremaju, organiziraju i provode dvije njemačke institucije: Zaklada Hertie (Hertie Stiftung) te Središnji ured za školstvo u inozemstvu (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen), koji nam je poznat i zahvaljujući nastavi za Njemačku jezičnu diplomu (Deutsches Sprachdiplom - DSD), koja se na XVIII. gimnaziji provodi već više od 20 godina.

Natjecanje se održava na nekoliko razina: školskoj, regionalnoj, državnoj i međunarodnoj, a naše predstavnice i predstavnici do sad su već sudjelovali na natjecanjima na regionalnoj i državnoj razini.

Ove godine predstavnici XVIII. gimnazije na regionalnom natjecanju bili su Mia Malenica i Borna Šimunek, pod mentorstvom DSD profesora Floriana Keidela.  Natjecanje se održalo 8. i 9. ožujka 2024. na Sljemenu. U izvrsnim debatama Mia se izborila za plasman u državno polufinale, koje će se od 7. do 10. svibnja 2024. održati u Varaždinu.

VIše fotografija pogledajte u galeriji!

POVRATAK S DRUGOG DIJELA UČENIČKE RAZMJENE ZAGREB-LANDAU

Autor: Vedran Peruničić, 8. 5. 2023. 13:14

Nakon što je prošlo šest mjeseci od prvoga dijela učeničke razmjene s  Gimnazijom Otto Hahn iz Landaua (SR Njemačka) I s Gimnazijom Sesvete, konačno je uslijedio uzvratni posjet koji se održao od 17.-22. travnja 2023. Tijekom našeg boravka, nastavili smo intenzivno raditi na našem projektu “Helden-damals und heute, auf Spurensuche in Zagreb und der Pfalz”.

Više pogledajte u nastavku, a fotografije možete pogledati u našoj galeriji!

IZUZETAN USPJEH DVOJEZIČARA IZ 4.A NA DSD II-ISPITU

Autor: Vedran Peruničić, 27. 4. 2023. 13:53

Učenici 4.a razreda, koji pohađaju hrvatsko-njemački dvojezični program, polagali su u studenom I prosincu 2022. DSD II-ispit - ispit za stjecanje Njemačke jezične diplome II, koju izdaje njemačko Ministarstvo kulture (DSD II der KMK). Čak 70 posto učenika 4.a dokazalo je da vlada jezičnim kompetencijama na razini C1 prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike. Među njima nalazi se I učenica Paulina Perković koja je ostvarila najbolje rezultate iz DSD II-ispita na razini cijele države. Gratulation!

Ponosni smo na vaše uspjehe I nadamo se da ćete tako nastaviti I dalje!!!

Aktiv nastavnica Njemačkoga jezika