Dešifriranje Zagreba 1918.

Na ovogodišnjem DON-u, na kojem je glavna tema bila „Svijet 1918“, odlučile smo povezati matematiku, povijest, orijentaciju i natjecateljski duh! Tako je nastala radionica Dešifriranje Zagreba  1914. - 1918.

U prvom djelu naše trodnevne radionice uči se šifrirati, i to baš onako kako su se šifrirali tajni podaci u prvom svjetskom ratu. Naši učenici za potrebe radionice postali su pravi špijuni i vježbali su kako najbrže moguće razbiti šifru. Osim točnosti, brzina će im biti presudna u igri jurenja gradom i traženja lokacija, koja ih čeka slijedeći dan.

Za to vrijeme ostatak profesorskog tima lijepi QR kodove po gradu na tajnim lokacijama. QR kodovi pri skeniranju mobitelima vode na web stranice sa šiframa čije rješavanje daje slijedeću tajnu lokaciju u gradu. I tako šest puta! Svaki od šest timova dobio je različitu početnu šifru, kako ne bi svi krenuli od iste lokacije.

Lokacije su bile zgrade, trgovi i kipovi osoba koji su bili važni 1918., a na web stranicama očitanih QR kodovima učenici su mogli pročitati zanimljivosti o njima.

Dešifriranje i jurenje po gradu bilo je zabavno i uspješno! A dva najbrža tima natjecala su se u Kahoot kvizu za nagradu: društvenu igru! Pitanja su naravno bila vezana za zanimljivosti o lokacijama o kojima su učenici čitali.

I za kraj još malo šifriranja, koje je uključivalo pisanje kiselinom i još poneke trikove!

Prof. Popović, Miletić Marković, Sudar i Rabuzin

« Kolovoz 2018 »