BEČ - TERENSKA NASTAVA IZ GLAZBENE UMJETNOSTI

Autor: Tamara Rabuzin, 11. 12. 2016.

Prvog vikenda adventa, 26. i 27. studenog 2016.,  treći razredi  XVIII. gimnazije uputili su se u Beč u pratnji svojih razrednica, profesorice Bratanić, Detelj, Glavaš, Dorešić  te prof. Boban - Lipić i prof. Škudar - Merle koja je i organizirala cijelo putovanje.

Nakon šest sati putovanja napokon smo stigli u Beč. Po dolasku u Beč posjetili smo Haus der Musik, tematski muzej posvećen glazbi, koji nas je oduševio. Nakon kraće šetnje centrom grada, te trgom sv. Stjepana (Stephansplatz), na kojem se nalazi katedrala Stephansdom, uputili smo se prema Musikverein-u, bečkoj kući glazbe, koja se sa svojom zlatnom dvoranom  smatra najakustičnijim koncertnim prostorom na svijetu.

Većinu slobodnog vremena proveli smo na Stephansplatzu te na Mariahilferstraße,  najduljoj bečkoj shopping ulici. Poslijepodne, kada su se po predivnim bečkim ulicama i trgovima popalile lampice, uputili smo se na božične sajmove te tamo okusili bečke delicije. Puni dojmova, te već pomalo umorni, uputili smo se prema hostelu A&O Wien na večeru. Nakon  kraćeg druženja po hostelskim sobama krenuli smo na spavanje.

Idućeg jutra uslijedio je obilan i ukusan doručk, te zatim razgled  dvorca Belvedere, gdje smo uz stalnu postavu Austrijske galerije vidjeli i dio zbirke najvrijednijih radova Gustava Klimta, među kojima je slavni Klimtov „Poljubac“. Nakon posjeta izložbe, te razgleda predivnog dvorca i parka oko njega, uputili smo se prema centru grada na razgled Ringa (opere, parlamenta, gradske vijećnice, gradskog parka...) te Hofburga. Za vrijeme slobodnog vremena prošetali smo se adventskim sajmovima te predivnim okićenim gradom. Hladno, vjetrovito i kišno vrijeme nas je ipak spriječilo u šetnji po Schönbrunnu, stoga smo samo gledali i fotografirali iz toplog busa, a zatim se uputili prema Zagrebu. Pred gradsko poglavarstvo smo stigli oko 21 sata, gdje je i cijelo ovo predivno putovanje započelo. Puni dojmova i pomalo tužni jer je putovanje završeno, uputili smo se svojim domovima.