OSVRT NA TERENSKU NASTAVU U AUSTRIJI I ČEŠKOJ (19.3.2016. – 22.3.2016.)

Autor: Tamara Rabuzin, 31. 3. 2016.

U subotu 19.3., kao učenici četvrtih razreda otisnuli smo se na putovanje do Praga u pratnji naših organizatora prof. Galla i prof. Letice, te razrednika. Putovanje smo započeli noćnom vožnjom kroz Sloveniju i Austriju. Pred jutro smo stigli u Beč gdje smo razgledali prekrasnu palaču Schönbrunn koja je bila ljetna rezidencija carice Marije Terezije i ostalih važnih Habsburgovaca. Obišli smo i stari dio Beča te vidjeli katedralu sv. Stjepana. Ostatak bečkih sati proveli smo obilazeći muzeje, poneke dućane i isprobavajući čuvene bečke slastice. Popodnevni sati protekli su u nastavku vožnje prema Pragu. Nakon smještaja i večere u lijepom hotelu Residence La Fenice krenuli smo u našu prvu prašku noć. Hotel je bio vrlo blizu centra i bezbrižno smo mogli otkrivati grad bez korištenja javnog gradskog prijevoza...

Ostatak pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Drugog dana, poslije doručka, s vodičem smo krenuli u stari dio Praga koji se naziva Hradčany. Tamo smo razgledali kraljevski kompleks i katedralu sv. Vida. Prošetali smo se po Maloj Strani te smo preko Karlova mosta prešli rijeku Vltavu. Tijekom razgleda poslušali smo  mnogobrojne referate koji su učenici prezentirali na mjestu događaja. Čuli smo zanimljivosti iz praške povijesti ali i sadašnjosti. Stisnuli smo palac kipu svetog Jana Nepomuku jer kažu da će tko god ga stisne vratiti se u Prag. To nam je svima bila velika želja. Slikali smo se ispred zida Johna Lennona i vidjeli kuću u kojoj je živio Franz Kafka. Imali smo slobodno poslijepodne u kojem smo ručali u tradicionalnim češkim restoranima, kretali se po poznatim dućanima i kroz zajedničko druženje dočekali hotelsku večeru. Te večeri smo otkrili i neke poznate praške pivnice i klubove te upoznali noćni život grada.

Treći dan smo proveli rješavajući zadatke koje su nam zadali profesori u kojima smo trebali samostalno posjetiti pojedine znametosti Praga i to zabilježili fotografijama. Tada smo obišli muzej voštanih figura i sprava za mučenje, gradsku vijećnica, Zlatnu ulicu, zoološki vrt i još mnogo toga. Navečer smo posjetili najstariju pivnicu na svijetu Flek u kojoj smo večerali te nastavili dalje u prašku noć.

Četvrti dan naše terenske nastave protekao je u povratku kući. U tom putovanju kratkotrajno smo se zadržali i u “najljepšem selu na svijetu – Telču.

Profesori su pazili na nas, a mi smo uživali na našem zadnjem putovanju u 18. gimnaziji.

Patricija Fiket, 4.d