DESETA OBLJETNICA DVOJEZIČNE NASTAVE NA FRANCUSKOM JEZIKU U XVIII. GIMNAZIJI

Autor: Tamara Rabuzin, 12. 10. 2012.

27. rujna 2012. svečano smo obilježili deset godina postojanja hrvatsko-francuskog dvojezičnog programa.

Proslavu desete obljetnice održavanja nastave na francuskom jeziku svojim su dolaskom uveličali brojni uzvanici : gospođa Nancy Rossignol - veleposlanica Kraljevine Belgije, gospodin Cassam Chenaï - savjetnik za kulturnu suradnju, gospodin Frédéric Germain - ataše za prosvjetno-pedagošku suradnju i naš prvi lektor u dvojezičnoj nastavi, gospođa Marie-Jocelyne Kantarci - pedagoška savjetnica te također naša bivša lektorica, gospodin Christophe Olry - ravnatelj Francuske škole u Zagrebu, gospođa Yvonne Vrhovac - idejna začetnica dvojezičnog programa na francuskom jeziku, gospođa Alice Stepinac - savjetnica za francuski jezik u Agenciji za odgoj i obrazovanje, gospođa Mirjana Franić - predsjednica udruge profesora francuskog jezika, gospođa Jagoda Milinković - prva profesorica francuskog jezika u dvojezičnoj nastavi, kao i ravnatelji osnovnih škola, te profesori i učenici 8. razreda zagrebačkih osnovnih škola u kojima se uči francuski jezik. Svečanosti su se pridružili i učenici prvog dvojezičnog razreda na francuskom jeziku.

Ostatak pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Bila je to prilika da uz deset godina postojanja hrvatsko-francuskog dvojezičnog programa pjesmom, igrom i druženjem na francuskom jeziku obilježimo i Europski dan jezika koji se tradicionalno slavi 26. rujna.

Prisjetimo se naših početaka...

Dvojezični program oživljen je 2002. godine nakon višegodišnjeg prekida. Naime, devedesetih godina ukinula ga je tadašnja ministrica prosvjete, Ljilja Vokić. Naša prva iskustva dvojezične nastave na francuskom jeziku sežu u daleku 1992. godinu. Tako bismo mogli reći da se ove godine zapravo obilježava dvadeseta godišnjica dvojezične nastave u XVIII. gimnaziji.

Iako u europskim zemljama postoji duga tradicija ovakve nastave i otvorena su brojna odjeljenja, u Hrvatskoj svega nekoliko škola provodi takav oblik nastave unatoč zahtjevima profesionalne mobilnosti i potrebama komuniciranja na stranim jezicima.  XVIII. gimnazija u Hrvatskoj prednjači ne samo godinama iskustva, već i brojem nastavnih predmeta koji se poučavaju na francuskom jeziku, kao i brojem sati.

Uzvanicima se prva obratila ravnateljica, Irena Vajdovčić pozdravivši sve prisutne. Ravnateljica je prije svega naglasila važnost suradnje s ravnateljima osnovnih škola i profesorima francuskog jezika u osnovnim školama u kojima se uči francuski jezik jer bez njihovog marljivog rada i entuzijazma ne bi bilo motiviranih učenika u dvojezičnom programu XVIII. gimnazije. Učenica prve generacije dvojezične nastave na francuskom jeziku, Josipa Semren, imala je priliku reći što je za nju značilo dvojezično obrazovanje, a o istome se izjasnila i Ema Drokan, učenica 2.a razreda.

Tom je prigodom glazbeno-scenska grupa Les papillons multicolores de Zagreb izvela predstavu Conte à rebours koju je publika oduševljeno pozdravila velikim pljeskom. Voditeljica grupe, prof. Alice Stepinac je tijekom svog dugogodišnjeg pedagoškog rada u OŠ Mladost bila među prvima koji su poticali svoje učenike na odabir dvojezičnog obrazovanja na fr. jeziku. Bili smo počašćeni njenim dolaskom i radosni što je glazbeno-scenska grupa Les papillons multicolores de Zagreb pristala gostovati u našoj školi.

Nakon predstave, cijenjeni su uzvanici imali prilike kušati rođendansku tortu i nastaviti druženje, a za učenike osnovnih škola Mate Lovraka, I.G.Kovačića, Izidora Kršnjavoga i Otok organizirali smo kviz u poznavanju francuske kulture i civilizacije, te ih obradovali nagradama. Večer smo priveli kraju uz zvuke svima poznate pjesme „Je veux“ francuske pjevačice Zaz.

Martina Detelj, prof.