PROJEKT MISTIČNI ZAGREB

Autor: Tamara Rabuzin, 13. 5. 2012.

Projekt Kultura turizma u školskoj godini 2011. /2012. godini organizirala je Turistička zajednica grada Zagreba i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport.  U projektu je sudjelovalo deset zagrebačkih gimnazija i srednjih škola. Među odabranim školama bila je i XVIII. gimnazija s radionicom Mistični Zagreb.

Ostatak pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

U radionici su sudjelovali, kao voditelji profesorica Milica Bračun i profesor Hermenegildo Gall, te učenici Karla Tinodi, Luka Jazvić, Valentina Klasić, Kim Norma Müller, Jelena Jagnić, Martina Rubinić, Damir Mikačić, David Ružić, Philipp Bosnar, Marcel Pavlović, Tin Mandlin, Luka Nimac i Irena Požgajec.

Uz ove učenike u pojedinim dijelovima radionice sudjelovalo je još dvadesetak i drugih učenika naše škole. U sklopu projekta,  od prosinca 2011. do svibnja 2012. godine istraživale su se mistične strane Zagreba te su učenici i njihovi profesori-mentori posjetili stara zagrebačka groblja (Jurjevsko i Rokovo), muzeje (Muzej grada Zagreba, Arheološki muzej, Gliptoteka HAZU), tunel Grič i brojne druge lokalitete koji posjeduju određenu dozu mistike.

U završnom dijelu ovog projekta izrađeno je pet letaka „mističnih tura“ po Zagrebu i one su izdane na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Uz te letke napravljena je i knjižica s brojnim fotografijama i objašnjenjima onoga što se otkivalo tijekom radionice te je napravljena Powerpoint prezentacija s video uratkom. Snimljeno je i nekoliko kraćih filmova te više od 1000 fotografija.

Završna prezentacija radionice održana je od 9. do 12. svibnja 2012. godine na Zagrebačkom velesajmu u sklopu CroToura 2012. Dana 9.5.2012. na Velesajmu je prikazana prezentacija radionice Mistični Zagreb te je ravnateljici XVIII. gimnazije, prof. Ireni Vajdovčić uručena plaketa za sudjelovanje naše gimnazije u projektu Kultura turizma. Ostale dane, od 10. do 12. svibnja 2012., učenici XVIII. gimnazije su na štandu Turističke zajednice grada Zagreba upoznavali posjetitelje sajma s našom radionicom.