TERENSKA NASTAVA - BUDIMPEŠTA

Autor: Tamara Rabuzin, 10. 5. 2017.

Dana 1. i 2. travnja drugi razredi XVIII. gimnazije zaputili su se u Budimpeštu na terensku nastavu. Krenulo se oko 6 ujutro ispred zgrade zagrebačkog Poglavarstva. Na putu do Budimpešte vrijeme smo kratili raznim referatima učenika o povijesti Mađarske i Budimpešte, nacionalnim jelima i plesu čardašu. Uoči dolaska dogovorili smo plan za cijeli dan. Prva destinacija nam je bila Citadela na budimskoj strani grada. Tamo smo vidjeli veličanstveni pogled na rijeku Dunav i mostove koji povezuju Budim i Peštu do koje ćemo nešto kasnije otići. Sljedeća postaja je bila bazilika sv. Ištvana te smo se prošetali do ulice Vaci. Tamo smo dobili nešto slobodnog vremena da istražimo peštanski dio grada i odmorimo se od zamornog puta. Čula sam od mnogih prijatelja da ih grad podsjeća na uvećani Zadar, s čime se ne bih složila. Po meni Budimpešta je arhitekturom sličnija Zagrebu. Nakon slobodnog vremena uputili smo se do Dunava te smo se smjestili na brod koji nas je sat vremena vozio po Dunavu, ploveći ispod slavnih budimpeštanskih mostova. Dok se sunce prelijevalo preko zlatnih oblaka, dok je vjetar puhao, prolazili smo ispod predivnih mostova i ugodno se proveli. I onda smo krenuli prema hotelu, gdje smo večerali uz dobre prijatelje i zabavu prenoćili. Ujutro, nakon doručka krenuli smo u finalni dan obilaska. Prvo smo otišli do ribarskog bastiona na budimskoj strani grada, gdje smo nešto saznali o samoj građevini te o ptici Turul, koja je, po legendi, okupila sedam mađarskih plemena te ih iz Azije dovela do Panonske nizine. Nakon još malo slobonog vremena u Vaci ulici, krenuli smo prema Zagrebu uz usputno stajanje na jezeru Balaton. Što reći o Balatonu? Doživljaj nije bio neki, osim ako nikad u životu niste vidjeli ni hranili patke. I tako smo se napokon oprostili s Mađarskom, uglavnom pjevanjem u busu. Ono što mogu zaključiti iz puta jest da je Budimpešta jedan predivan grad, pun kulture, predivnih građevina i ugodnih ljudi.. Kolege iz generacije su definitivno učinili ovaj put veselijim uz svoje šale i pomalo neobičan glazbeni ukus. Sve u svemu ova terenska nastava ostat će mi u lijepoj uspomeni.

Morana Mikulić, 2.d

Fotografije pogledajte u nastavku.