11. EDUKACIJSKA JUTRA FESTIVALA TOLERANCIJE

Autor: Tamara Rabuzin, 3. 5. 2017.

U Zagrebu se u travnju održao 11. Festival tolerancije. Unutar programa Festivala održavaju se Edukacijska jutra koja su i ove godine  posjetili naši učenici. Cilj Edukacijskih jutara je približiti mladima tragediju Holokausta kroz filmski medij, svjedočanstva preživjelih te predavanja stručnjaka.

Četrdesetak učenika prvih razreda gledalo je film Fannyno putovanje, višestruko nagrađivani film za mlade zasnovan na istinitoj priči o jedanaestero maloljetnika židovskog podrijetla koji 1943. godine bježe iz okupirane Francuske prema Švicarskoj. Nakon filma o vlastitom iskustvu govorio im je Branko Lustig. Njegova priča bila je potresna, poučna i svjedočila je o neuništivosti nade i ljudskog duha.

Oko četrdeset učenika trećih razreda slušalo je predavanje Daniela Wildmanna Željena tijela – ideal arijevske muškosti u kojem je dr. Wildmann ukazao na vizualni jezik filma Olympia. Taj dokumentarni filma o Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine režirala je Leni Riefenstahl, jedna od najpoznatijih redateljica nacističke Njemačke. Bila je  poznata po svojim zloglasnim propagandnim filmovima snimljenima za potrebe režima. Wildmann je analizirao  način na koji je Reifenstahlova prikazala arijevsku muškost te pokazao koju su ulogu u tome igrali antisemitizam i specifična interpretacija grčke mitologije.  Nakon filma i učenici su uključili u diskusiju  sa svojim pitanjima i komentarima.

Ana Boban Lipić, prof.

Fotografije pogledajte u nastavku.