MEĐUNARODNA GYMKHANA NA ZAGREBAČKIM ULICAMA

Autor: Tamara Rabuzin, 15. 3. 2017.

U okviru međunarodnog projekta Erasmus+ učenici 18. gimnazije bili su domaćini svojim vršnjacima iz Španjolske, Italije, Finske i Latvije.

Bio je to doista tjedan za pamćenje! Puno priprema, koordiniranja, telefonskih poziva, sms poruka... ali isplatilo se.

Ponedjeljak, okupljanje u školi, upoznavanje jednih s drugima, kao i s programom tjedna, a nakon toga, upoznavanje Zagreba. Turistički vodiči su učenici 18. gimnazije, zadatak je pokazati sve znamenitosti u centru grada. Nako zahtjevne ture od Mirogoja do Mimare, zajednička večera u restoranu Dva goluba.

Utorak, obilazak zagrebačkih muzeja- na rasporedu su Etnografski i Tehnički. Svaki nudi svoje atrakcije-Teslin kabinet s munjama što sijevaju na sve strane ili narodne nošnje koje se mogu isprobati.

Delegacija profesora i učenika odlazi na primanje kod gradonačelnika Zagreba, gospodina Bandića. Visok protokolarni nivo, razmjena darova, pozdravni govori, doista jedinstven doživljaj. Izjave za TV i radio.

Srijeda je dan D ili THE GYMKHANA DAY. Počinje već ranim jutrom snimanjem za Dobro jutro, Hrvatska, a u 9 sati svi su na svojim pozicijama. Učenici koji igraju gymkhanu u školi gdje dobivaju zadnje upute i pitanja za koordinate, organizacijska grupa na puktovima u gradu, gdje očekuju natjecatelje. U međuvremenu dolaze novinari Večernjeg lista.

U točno 10 sati gymkhana počinje. Svaka od devet mješovitih talijansko-finsko-španjolsko-latvijsko-hrvatskih grupa dobiva svoja pitanja za koordinate i kreće u potragu za lokacijama, gdje će odgovarati na pitanja vezana uz teme našeg projekta. Trebat će otići do Glavnog kolodvora, Markovog trga, Franjevačke crkve i Tehničkog muzeja... evo ponovno prilike za bolje upoznavanje Zagreba. Ona grupa koja prva riješi najviše pitanja bit će pobjednik. Svi žele pobijediti, čak im smeta i ekipa Hrvatske televizije koja ih želi intervjuirati, jer oduzimaju im vrijeme, pa možda pobijedi netko drugi!

Domaćice na štandovima s posterima i pitanjima imaju pune ruke posla ne samo prikupljajući odgovore natjecatelja, nego i objašnjavajući prolaznicima o čemu je riječ, a i boreći se s vjetrom da im ne sruši štand.

U četiri sata okupljanje u školi i proglašenje pobjednika i dodjela nagrada. Vjerovali ili ne, čak tri grupe imaju jednak broj točnih odgovara, ali pobjednici su oni koji su prvi predali svoja rješenja. I mala zlobna primjedba... znate li tko je postigao najlošiji rezultat? Grupa profesora, koji su predali svoja rješenja nakon isteka vremena, pa su diskvalificirani.

Četvrtak je ponovno rezerviran za posjete muzejima, ovog puta Arheološkom i Muzeju iluzija.

U petak odlazimo u Krapinu, u Muzej krapinskog pračovjeka...zanimljiva priča kroz povijest vremena i svijeta.

Latvijci odlaze već u petak poslijepodne, ostali u subotu. Odlaze na sve strane Europe, ali, koliko smo čuli, za ljeto je najavljena invazija na Jadran. Dobro nam došli ponovno! Ponosni smo i sretni što smo vam ovaj tjedan bili domaćini. Bravo za sve!

Posebno zahvaljujemo našim učenicima koji su se pokazali izvrsnim domaćinima i koji su svojim entuzijazmom nosili ovaj projekt.

Zahvaljujemo i sponzorima, koji su omogućili realizaciju projekta: Grad Zagreb, Školska knjiga, Profil Klett, Atlantic grupa, Print grupa, Ideal plus, Lotos trgovina i Turistička zajednica grada Zagreba.

Sandra Tardelli, korodinatorica projekta

Foto-galerija stiže uskoro!