LJETNI UPISNI ROK – OPĆE INFORMACIJE

Autor: Tamara Rabuzin, 13. 6. 2014.

Ove godine ukupno upisujemo 112 učenika:  3 razredna odjela  (84 učenika) u jezični program, a jedan razredni odjel (28 učenika) u hrvatsko- njemački (14 učenika),  odnosno hrvatsko-francuski (14 učenika) dvojezični program.

Detalje pročitajte u nastavku.

Upisi se provode elektroničkim putem putem mrežne stranice www.upisi.hr .

Ove godine ukupno upisujemo 112 učenika:  3 razredna odjela (84 učenika) u jezični program, a jedan razredni odjel (28 učenika) u hrvatsko- njemački (14 učenika),  odnosno hrvatsko-francuski (14 učenika) dvojezični program.

Prema Odluci o upisu učenika, praga za upis od ove godine nema.

Uz hrvatski jezik, matematiku, prvi strani jezik, povijest i geografiju, za upis u XVIII. gimnaziju vrednuje se i biologija.

Natjecanje koje se boduje, uz natjecanja propisana Odlukom o upisima učenika, jest natjecanje iz biologije.

Kao prvi strani jezik možete izabrati ENGLESKI, NJEMAČKI, FRANCUSKI ILI TALIJANSKI, a kao drugi strani jezik:

• NJEMAČKI (početni i za nastavljače),
  • ENGLESKI ( za nastavljače),
  • FRANCUSKI (početni),
  • TALIJANSKI (početni),
  • ŠPANJOLSKI (početni).

Učenici koji neki od navedenih jezika nisu učili u osnovnoj školi, a žele ga učiti u nastavljačkome programu, dužni su položiti provjeru znanja.

Termini provjera jezičnih kompetencija:

30. lipnja 2014. godine u 9.00 sati – francuski jezik

1. srpnja 2014. godine u 9.00 sati – njemački jezik

2. srpnja 2014. godine u 9.00 sati – engleski jezik

3. srpnja 2014. godine u 9.00 sati – talijanski jezik

DVOJEZIČNA NASTAVA

U dvojezičnome programu nastava iz pojedinih predmeta odvija se na njemačkome, odnosno na francuskome jeziku.

U prvome razredu dvojezičnoga hrvatsko-francuskoga programa učenici imaju povijest, likovnu umjetnost i geografiju na francuskome jeziku, a u hrvatsko-njemačkome programu imaju povijest na njemačkome jeziku, uz napomenu da očekujemo obećanu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta o izvođenju nastave kemije na njemačkome jeziku.

PROVJERA JEZIČNIH KOMPETENCIJA

Svi prijavljeni učenici moći će pristupiti provjeri znanja iz francuskoga i njemačkoga jezika za upis u dvojezični program prema sljedećem rasporedu:

francuski jezik: 30. 6. 2014. godine u 9.00 sati

njemački jezik: 1. 7. 2014. godine u 9.00 sati.

Provjera jezičnih kompetencija provodi se na razini A2 ( prema osnovnoškolskom programu).

Učenici koji imaju položen DELF  ili DSD (razina A2) oslobođeni su provjere, ali u navedeno vrijeme trebaju donijeti kopiju potvrde ili diplome kao dokaz, uz original na uvid.

Potvrda ili položena provjera znanja ne donosi učenicima dodatne bodove, nego je preduvjet za upis učenika u dvojezični program.

Položena provjera znanja iz njemačkoga ili francuskoga jezika za upis u dvojezični program priznaje se učenicima i ako su joj pristupili u IV. gimnaziji.

MEĐUNARODNO PRIZNATE DIPLOME

Učenici imaju mogućnost stjecanja međunarodno priznatih diploma iz njemačkoga (DSD) i francuskoga jezika (DELF).