OSVRT NA TERENSKU NASTAVU U NJEMAČKOJ I AUSTRIJI ( 29.04.2017. - 01.05.2017.)

Autor: Tamara Rabuzin, 24. 5. 2017.

U subotu 29. travnja 2016. treći razredi XVIII. gimnazije uputili su se u Minhen, na trodnevnu terensku nastavu iz geografije, uz pratnju profesora Galla, Letice i Rossinija. Na put smo krenuli ispred zgrade Gradskog poglavarstva u sitne noćne sate te smo uz kraća zaustavljanja radi odmora, stigli na naše prvo odredište – dvorac Linderhof, ljetnikovac bavarskog kralja Ludwiga II. Ovaj ljetnikovac je uz dvorac Neuschwanstein bio izgrađen po uzoru na scene iz Wagnerovih opera čijim je se stvaralaštvom divio Ludwig II. Nakon obilaska Linderhofa uputili smo se prema bajkovitom dvorcu Neuschwanstein kojim je bio očaran i Walt Disney. Uz stručno vodstvo razgledali smo dvorac te krenuli prema Minhenu u hostel A&O. Slobodno vrijeme po dolasku u bavarsku metropolu moglo se provesti u razgledu grada ili shoppingu te smo nakon večere umorni brzo utonuli u snove. Drugi dan smo se nakon doručka uputili u razgled bavarske metropole pješice, obišli Marienplatz, Frauenkirche, Residenz Palace, srednjovjekovni Hofbrauhaus, bavarski Parlament, Kraljevsku palaču, Felderrnhalle te posjetili Tehnički muzej koji je ujedno najveći muzej tehnologije i znanosti u svijetu, na kojem je na 6 katova izloženo oko 28.000 eksponata iz 50 različitih područja prirodnih znanosti i tehnologije. Zatim su se neki učenici uz pratnju profesora uputili u Allianz Arenu na utakmicu Munchen 1860 – Eintracht Braunschweig. Ostali su slobodno vrijeme proveli u boljem upoznavanju grada te tramvajskih linija i linija podzemnih željeznica. Nakon povratka u hostel i kraćeg odmora te večere krenuli smo u noćno upoznavanje bavarske prijestolnice koje nije predugo trajalo. Sljedeći dan nakon doručka smo se odjavili iz hostela te krenuli prema BMW-Weltu, višenamjenskom izložbenom centru koji se koristi za sastanke i promotivne događaje BMW vozila. Nastavak putovanja odveo nas je u Salzburg, austrijski grad koji je poznat po tome što je u njemu rođen genijalni W.A. Mozart. U razgledu grada imali smo mogućnost obići Katedralu, Glockenspiel, Crku Sv. Petra, Mozartovu rodnu kuću i  Mozartov trg te uživati u kupnji i kušanju slavnih mozart čokoladnih kuglica. Zatim je, nažalost, bilo vrijeme za povratak pa smo sedmosatnim putovanjem autobusom, uz kraće stanke, stigli pred Gradsko poglavarstvo oko 22 sata gdje je naše uzbudljivo putovanje bilo privedeno kraju. Zahvaljujući našim brižnim profesorima koji su se potrudili da nam izlet bude zanimljiv, sretni smo se živi i zdravi vratili našim kućama.

Talia Plešnik Valido, 3.c

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.